10 שיקולים לתכנון קריירה

שאלות שאת או אתה צריכים לשאול את עצמכם כשאתם מתכננים את העתיד, כדי שתוכלו למצוא את תחום העיסוק המתאים ביותר עבורכם.*
15/09/2014

1. מה החלום שלך? 

מרואיינת אמרה לי פעם שהחלום שלה הוא להיות עשירה, לשבת בקומה אחרונה של גורד שחקים ולהסתכל מחלון משרדה על הנוף של מנהטן. ואיך תגיעי לחלון הזה, שאלתי? על החלק, כך הסתבר, הזה היא עדיין לא חלמה. 
החלום להיות עשיר... האם זהו החלום שלנו או של החברה החומרנית שבה אנו חיים? האם זהו באמת חלום או שזו סרט הוליוודי או טלנובלה שראינו? שרי אריסון אמרה לא מכבר בראיון- אפשר להיות מאוד עשיר ומאוד אומלל... ידענו, אבל מאלף לשמוע את זה מבעלת המאה.
כשאני אומר "חלום" אני מתכוון למשהו קונקרטי יותר – מה אתה הכי בעולם רוצה לעשות? 
ג'ון לנון סיפר שהחליט להיות זמר אחרי שראה סרט עם אלביס פרסלי. דודתו, שגידלה אותו, הפצירה בו לבחור קריירה אחרת, בטענה שמזימרה לעולם לא יוכל להרוויח כסף... המסקנה: לך בעקבות חלומך, ולפעמים גם העושר יבוא איתו.

 

 

2. מה אתה אוהב לעשות?
לא לכל אחד יש חלום, ויש מי שיש לו עודף ברור של חלומות. לא כל אחד אוהב את התחושה של להיות מונע על ידי חלום, ויש כאלה שזהירים בחלומותיהם פן יתגשמו. 
לעומת זאת, כמעט לכל אחד יש משהו שהוא אוהב לעשות. לא כל מי שאוהב לרקוד חייב להיות רקדן, אבל אדם שעושה לאורך חייו מלאכה שהוא מתעב ואשר ממאיסה עליו את החיים, הוא סיפור טראגי, גם אם העבודה הזו לכאורה מאוד משתלמת. הכרתי לא מהנדס מחשבים אחד ולא שניים שמאסו בקריירת ההייטק שלהם. שאלתי מהנדס אלקטרוניקה אחד, שהשתכר פי 4 מהממוצע במשק אך מאס בעבודתו, מה הוא היה רוצה לעשות במקום? הוא אמר לי "להיות בים". במקומו אכן הייתי שוקל הסבה מקצועית לתפקיד מציל. רוב המהנדסים שהכרתי, עם זאת, לא מוטרדים משעות העבודה הרבות, וחשים שהם מגשימים את עצמם ביצירתיות, בשכר ובסטטוס הגבוה של תפקידם. כפי שאמרנו, כל אחד צריך למצוא את העבודה המתאימה ביותר עבורו.

 

 

3. באילו תחומי לימודים אתה חזק?
הדרך להצלחה בכל תחום כרוכה בלימוד והתנסות. המגמה של חלוקה והתמחות המאפיינת את עולם התעסוקה של ימינו מחייבת יותר ויותר השקעת מאמץ, זמן וכסף בלימודים עיוניים. 
לימודים הם אולי הדבר הקשה ביותר בחיים, אחרי דיאטה. וכפי שחלק מאיתנו יישאר בעודף משקל כל החיים, כך יהיו תמיד גם אלה שלא ימצאו את עצמם בלימודים. אבל עבור רוב האנשים הלימודים הם המפתח להצלחה בחיים המקצועיים, בתנאי שפונים ללמוד מקצוע שהחיבור אליו קל יחסית – הן מבחינת רמת העניין בו והן מבחינת יכולת התפיסה שלו. מי ששוקל להיות מהנדס מכונות אבל לא מוכשר בלימודים ריאליים כדאי אולי שיחפש תחומי עיסוק אחרים, אלא אם הוא מוכן לשם כך לקרוע את ים סוף.

 

 

4. במה אתה מוכשר? 
אם יש לך קוצים בישבן, או בראשי תיבות ADHD, כדאי אולי שתחפש תחום שבו ההכשרה היא בעיקר התנסותית ופחות עיונית. ישנם מקצועות רבים, בעיקר מתחומי המלאכה והאמנות, שרכישתם נעשית תוך כדי עשייה. 
בכל מקרה, בחינה של הכישרונות שלך היא נקודת מוצא טובה. כל כלכלן יודע שהעיקרון הראשון בכלכלה הוא שמיקסום התועלת נגזר מהתמקדות בייצור המוצר או אספקת השירות המשתלם ביותר. ניתן (לצורך הבהרת הנקודה בלבד) לראות את העובד כיחידה כלכלית שכפופה לאותו העיקרון. תוכל למקסם את התועלת הכלכלית מפיתוח הכישרונות המתגמלים ביותר משלל כישרונותיך. כמובן שלא לעולם חוסן, וכפי שכלכלות מתפתחות ועוברות מתעשיות מסורתיות לתעשיות מתקדמות יותר, כך גם אתה, כעובד תצטרך לשים לב מתי תנאי השוק השתנו ומתי יהיה עליך להשתנות איתם.

 

 

5. מה מהדברים שאתה עושה כרוך בהכנסה גבוהה – בטווח קצר, בינוני וארוך?
לא ניתן לטאטא את שאלת השכר מתחת לשטיח. ההבדל בין עבודה לתחביב הוא בהכנסה, ורובנו חייבים לעבוד כדי לחיות. 
כשאתה מבקש לבחור מקצוע קח בחשבון שהצ'קים השמנים לא יגיעו תיכף ומייד. האם תוכל להחזיק מעמד עד אז? 
להלן כמה שאלות שתצטרך לשאול את עצמך: האם תוכל לעשות צעדים ראשונים במקצוע ולהתפרנס ממנו כבר בתור סטודנט או מתחיל? בתוך כמה זמן תחזיר את ההשקעה הכספית ותצא לעצמאות כלכלית מההורים או מהבנק? האם תוכל בזמן הזה "לחיות"? האם בטווח הבינוני אתה צופה הכנסה שתהיה שלם איתה, תשלם את החשבונות שלך ותשאיר לך משהו לבזבוזים? האם בטווח הארוך היא תשלם את הפנסיה שלך ותאפשר לך לחיות בכבוד עד גיל 120?
מקצועות מסויימים, כגון רופא ופסיכולוג, ואפילו פיתוח תוכנה או משאבי אנוש, מאפשרים להתחיל עבודה בתור שכיר, לעתים במשכורת נמוכה, ומעבר לפרקטיקה עצמאית ומתגמלת יותר בהמשך.

 

 

6. באילו תחומים יש לך מנטור או דמות קרובה שתנחה ותדריך אותך מקצועית?
כמו השוליות בימי הביניים, כך תוכלו גם אתם לפלס לעצמכם דרך מהר יותר, אם תאומצו על ידי אדם מהתחום שינחה ויאמן אתכם בדרך למקצוענות בתחום שבחרתם. זה עשוי להיות כרוך בעסקת חליפין שכוללת ביצוע עבודות אפרוריות עבור המדריך שלכם, אבל זה עשוי להיות מחיר נמוך עבור ידע שאין לו מחיר. 
בתחומים מסויימים, כמו באקדמיה, זהו תנאי שבלעדיו בלתי אפשרי כמעט להתקדם. סטודנט שמעוניין להתקדם באקדמיה חייב להרשים מרצה שינחה אותו בעבודותיו המחקריות. 
בהקשר הזה, התמסרות, נאמנות, משמעת עצמית וסובלנות לפגמים באופיו של המנחה הן תכונות אופי שיסייעו לכם.

 

 

7. באילו תחומים יש לך קשרים או דמות קרובה שתוכל לסייע לך לפלס את הדרך
בוודאי פגשתם לא פעם רואה חשבון שאמו רואת חשבון, סטודנטית לביולוגיה שאביה חוקר ביולוגיה וכד'. מהן הנסיבות הפסיכולוגיות ומהלכי הנפש שמביאים אנשים לעסוק בתחום של הוריהם, זו שאלה מעניינת, אך מחוץ לתחום של המאמר. מה שברור זה שקרובים מבוססים בתחום יכולים להעניק לקריירה שלכם דחיפה אדירה.

 

 

8. מה ההשקעה שנדרשת ממך בשביל דריסת הרגל הראשונית במקצוע? 
אם אתה רוצה ללמוד איפור קולנוע עם התמחות בסרטי אימה (יש מקצוע כזה, והוא גם מאוד מכניס), כנראה שלא תוכל לעשות את זה באולפני הרצליה, אלא בלוס אנג'לס (וכדאי שתתחיל להתרגל לבטא את זה "אל.איי" עם דגש כבד על ה- ל').
יש תחומי עיסוק שיחייבו אתכם להשקעה והקרבה עצומה רק כדי לעשות את הצעד הראשון. תחומים כאלה מצדיקים את ההשקעה בהם אם הם נופלים לקטגוריית החלום, או שיש לך מאין לממן את ההשקעה בהם. אבל אם האלטרנטיבות שלך, באותה רמת העדפה, הן ללמוד הנדסה ביו-רפואית בארץ או ללמוד לחימת שוורים בספרד, אולי כדאי להתמקד באופציה המקומית.

 

 

9. האם התחום הזה הוא שריר ובר קיימא? 
במילים אחרות - האם המקצוע שאתה חושב עליו צפוי להתקיים גם בעתיד הרחוק, או מדובר במקצוע הולך ונעלם? העולם הטכנולוגי גורם להופעה ולהעלמות של מקצועות במהירות הבזק. מנוע החיפוש גוגל הוליד תחום עיסוק לוהט של קידום במנועי חיפוש (SEO). מחר טכנולוגית החיפוש עשויה להשתנות, ולהמית את התחום בן רגע. 
עליך לשאול את עצמך אם התחום שאתה עומד לעסוק בו מתמחה במשהו מאוד ספציפי או שהוא נותן בסיס למעבר לעיסוק בתחומים אחרים? בכל מקרה, בעולם העכשווי, שבו ביטחון תעסוקתי הוא מושג שלא קיים עוד, צריך לקחת בחשבון צורך במעבר לקריירה שניה, כשכיר או כעצמאי, כאופציה ריאלית ביותר.

 

 

10. איך ייראו חייך?
האם תוכל להקים משפחה ולבלות זמן מספק בחיקה? האם תוכל להשקיע זמן בתחביבים או בפעילויות הפנאי האהובות עליך? האם המקצוע יחייב ריחוק מהבית, עבודה בחו"ל, נסיעות מרובות, התרוצצות בחוץ בחום יולי-אוגוסט? ואולי הכל מתמצה בשאלה החשובה ביותר - האם בסופו של יום תוכל להיות האדם שאתה רוצה להיות?

 

 

* הדברים אמורים לגבי נשים וגברים כאחד.