כיצד להשאיר רושם ראשוני מצוין בראיון עבודה

מגייס בעל ניסיון במספר חברות הייטק אסף עבורנו את העצות הטובות ביותר עבור המועמד המבקש להשאיר רושם ראשוני מצוין, ולשפר בכך את סיכויי הקבלה לתפקיד
15/09/2014

 1. להגיע בזמן – זהו המבחן הראשון שלך במקום העבודה החדש, עוד לפני שבכלל התקבלת. המשימה בסיסית ופשוטה – להגיע בזמן. במחלקת משאבי האנוש של חברה שבה עבדתי, התענוג הגדול של אנשי הגיוס היה להקשיב באמפתיה ובסבלנות לתירוציהם של המועמדים שאיחרו לקבוצות המיקוד וראיונות העבודה, רק כדי להגיד להם בסוף: "בוודאי שאני מאמין לך, אבל אם העבודה באמת היתה חשובה לך – היית מגיע בזמן", ואז לשלוח אותם חזרה לביתם.
  אם מחר מחכה לך ראיון של פעם בחיים, מדוע שלא תעשה היום סיבוב באיזור כדי לאתר את המקום ולהגיע אליו מחר בקלות? ואם למרות הכל אתם עומדים לאחר, שיחת טלפון להודיע על כך מבעוד מועד תוכל להציל אתכם.
 2. לא לדבר בנייד ולא למשוך תשומת לב בזמן ההמתנה וכמובן שלא בזמן הראיון – תרבות הטלפון הנייד מחייבת כללי נימוס והתנהגות שעדיין לא ברורים לכולם. זה שמטלפנים אליך לא אומר שאתה חייב לענות באותו הרגע. הדברים נכונים בזמן ההמתנה למראיין, ושבעתיים בעת הראיון עצמו.
  מועמדים לא מודעים לכך שפקידת הקבלה היא חוליה בשרשרת ההתרשמות מהם. התנהגות גסה בנוכחותה תגיע בוודאות אל המגייס, ומשם הדרך לפסילה קצרה מאוד. אם התבקשת להמתין 10 דקות למראיין, השתק את המכשיר, ובמקרה דחוף שאל היכן תוכל לנהל שיחה מבלי להפריע. זכור לי מקרה של מועמד שבלי שמץ של מודעות התראיין טלפונית לחברה מתחרה בעודו ממתין אצלנו לראיון... למיותר לציין שאצלנו הוא לא הגיע רחוק.
   
 3. לבחור בגדים מתאימים לראיון – מדהים לגלות שעדיין יש מרואיינים שחושבים שהיופי החיצוני והפנימי שלהם מפצה על הצורך להשתמש בדיאודורנט. מדי פעם מגיע אלינו מועמד בעל קורות חיים מרשימים, לבוש בבגדים בהם חזר מהטיול האחרון להודו. אני לא יודע כמה מעסיקים מחפשים עובד בעל פרופיל כזה. כעת, דמיינו לכם את המראיין נכנס לחדר ראיונות קטן, יחד עם מועמד שעל חולצתו עיגולי זיעה טריים. למראיין הזה יש שני רצונות בלבד: א.למות. ב. לקצר את הראיון. עדיין לא ראיתי מועמד שכישוריו פיצו על הופעה כה מהממת. ההמלצה שלי: בחודשי הקיץ החמים, קחו חולצה בתיק, צננו את גופכם הלוהט במזגן, והחליפו חולצה בשירותים רגע לפני שאתם נכנסים למקום שבו אתם רוצים להתקבל לעבודה.
   
 4. לבוא עירני, חיוני, אקטיבי – שלחת קורות חיים לעשרות מקומות. סוף כל סוף ענו לך. התרגשת, ולא הצלחת לישון כל הלילה מפחד שלא תצליח להתעורר בזמן. כעת, אחרי ליל שימורים זה, אתה מגיע לראיון הגורלי. רק תשתדל שלא לפצוע את המצח כאשר ראשך צונח על השולחן של המראיין. עשה לעצמך טובה: אם לא ישנת כל הלילה לפני הראיון, שתה אספרסו חזק והתעורר. העצה הזו נכונה שבעתיים למי שצורת התמודדות שלו עם מצבי לחץ הוא להרדים את עצמו ואת המראיין בסגנון נטול אנרגיה, איטי ומשעמם. אם לא תפגין עניין והתלהבות מהתפקיד כנראה שנעדיף מישהו אחר שלפחות נתרשם ממנו שהוא בחיים.
   
 5. לא לפרוץ את הגבולות, להיות מנומס – יש לנו קיר "תהילה" וירטואלי של מועמדים בלתי נשכחים שלא ידעו את מקומם, ולכן מקומם אינו עמנו. למשל, המועמד שראה במסדרון עובדות יוצאות לאכול ושאל אותן "מה אוכלים היום, בנות?". אולי זה היה עובר בשלום, אם אחת מהן לא היתה סמנכ"לית משאבי האנוש הקשוחה. זה לא קשה: באת לחצי שעה. אל תעיר הערות חצופות, אל תתחכם ואל תדחוף את האף.
   
 6. לשדר חברתיות ונחמדות (אבל לא לזייף ולהגזים) – אנחנו, ובטח גם אחרים, מחפשים עובדים שיהיו לנו כיף לעבוד איתם. ראיון העבודה זה לא המקום לשדר ביקורתיות וחמיצות אל העולם. זה הזמן לגלות לעולם ולנו את הצדדים הנעימים. כשעורכים עמך היכרות, חייך. אם מספרים משהו כדי לשבור את הקרח, שתף פעולה. כמובן שאם מראיינים אותך לתפקיד סמכותי בסביבת עבודה קשוחה, אז עשה בדיוק את ההיפך...
   
 7. לדבר לעניין – מדי פעם יוצא מראיין זה או אחר מחדר ראיונות, כשכולו מתנדנד וסחרחר, אחרי ראיון בלתי ניתן לסיום עם מועמד שסיפר לו כמה פעמים את כל קורות חייו מאז זכרונות ילדותו הראשונים ועד לרגע זה, כולל הרגעים המשותפים. אלה מקרי קיצון מובהקים, אבל גם מקרים פחות קשים לא יעברו בקלות. זכור: אל תהיה טרחן או מפוזר. אנחנו מחפשים עובדים ממוקדים שיותירו סביבת עבודה יעילה גם לחבריהם.
   
 8. לשתף פעולה – אולי זוהי התנהגות שמאפיינת מרואיינים טריים, ועם הזמן זה עובר, אבל מדי פעם אנחנו נתקלים במועמדים שסבורים בטעות שהגיעו לחקירת משטרה, ומתעקשים לשמור על זכות השתיקה. זה נכון שהחיטוט שלנו בחייך הוא לא נעים, אבל בטח ובטח שהסתרה והתנגדות לא יובילו אתכם לשום מקום. התפקיד שלנו הוא לבדוק את מידת ההתאמה שלכם לתפקיד, ומועמד הגנתי מעורר אצלנו חוסר ודאות וחשד. השתחררו, קחו נשימה ושתפו פעולה. אל תדאגו, לא נאכל אתכם. אנחנו רוצים רק לטעום...
   
  לקבלת טיפים נוספים לחץ על - הכנה לראיון עבודה