מחפשים עבודה בתחום ההייטק או הביוטק? כך תעברו בהצלחה את שלב הריאיון הטלפוני

ראיון טלפוני הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך הארוך של מציאת מקום עבודה חדש והוא מחייב הכנה בהתאם לשלב בקריירה שלכם. מי שמזלזל בו, עלול להיפסל כבר בשלב ראשוני זה.
09/04/2017

רוב מחפשי העבודה בתחום ההייטק והביוטק סבורים שהאתגר הקשה ביותר העומד בפניהם הוא להצליח לקבל זימון לראיון עבודה. אולם, רק מעטים לוקחים בחשבון את העובדה שלא מעט חברות מעדיפות לערוך ראיון טלפוני מקדים עם המועמדים – ובכך לחסוך זמן, כסף והתרוצצות לכל הצדדים. ראיון זה הוא מעין מסננת, שנועדה לאפשר למגייסים לערוך מיון נוסף של קורות החיים שקיבלו – ולהמשיך את תהליך הקבלה לעבודה עם המועמדים המתאימים ביותר.

לכן, חשוב לקחת את העניין ברצינות, ולהתכונן לשיחת הטלפון היטב – כמו לכל מבחן חשוב בחיים.

זכרו שכבר בזמן הריאיון הטלפוני, יש הבדל משמעותי בין אופן ההתייחסות לסטודנט או לבכיר, והשאלות שתישאלו, כמו גם התשובות המצופות מכם, יהיו שונות משמעותית. כדי לעזור לכם, הכנו בעזרת מומחי חברת ההשמה אתוסיה רשימת עצות למחפשי עבודה – החל מסטודנטים ועד לבעלי התפקידים הבכירים.

סטודנטים ובוגרים טריים: להתלהב, אבל לא יותר מידי

מורן שור, יועצת השמה באתוסיה, מדגישה כי כאשר מדובר במשרה התחלתית וזוטרה, אין ספק שעליכם לעבוד קשה כדי לעשות רושם ראשוני טוב – בהתחשב בכך שיש עוד מועמדים רבים עם ידע דומה לזה שלכם, וברוב המקרים עדיין אין לכם הוכחות ליכולות שלכם.

 1. ראשית, הפגינו ידע מקיף בתחום שבו עוסקת החברה ובמוצרים שלה. הקדישו זמן לפני הריאיון כדי לערוך תחקיר רציני בנושא, ונצלו נקודות מפתח בשיחה כדי להראות למראיין שאתם שולטים בחומר.
 2. הראו התלהבות מהמשרה. זכרו שיש מועמדים רבים, וכי למראיינים נעים הרבה יותר לשוחח עם אדם שמפגין חיוביות ואופטימיות באשר לאפשרות לעבוד בחברה שלהם. חייכו – שומעים את זה גם בטלפון.
 3. ערכו מראש רשימה של פרויקטים שביצעתם במהלך הלימודים, או של תחומי ידע ייחודיים שרכשתם. כך, אומרת שור, תוכלו להדגיש מה מבדיל אתכם משאר המועמדים.
 4. עדיין לומדים? שור ממליצה להכין מראש תשובה לשאלה, כמה ימי עבודה אתם יכולים לעבוד ומהן שעות העבודה הרצויות, הכל כמובן בהתאם למערכת השעות שלכם.
 5. תשמרו על צניעות, ואל תתנו למראיין תחושה שאתם "יודעים הכל". לתפקידים המיועדים לחסרי ניסיון, חברות רבות מחפשות מועמדים שמוכנים ורוצים ללמוד.

 

בעלי ניסיון:  להכיר את ההגדרות של המשרה

"מחפשי עבודה שכבר צברו ניסיון בן כמה שנים בתחום ההייטק עלולים לעיתים להפחית בחשיבות של ראיונות טלפוניים", אומרת נעמה צור, מנהלת דסק  באתוסיה. לדבריה, "אולם דווקא כשמדובר בבעלי ניסיון, ישנה הזדמנות להפגין ידע ולהרשים את המרואיין בניסיון שלכם כבר בשלב זה. למעשה, ריאיון טלפוני טוב יכול להיות זה שיכריע האם יזמנו או לא יזמנו אתכם לריאיון עבודה למשרה, גם אם דרישותיה שונות מניסיונכם", מדגישה צור.

 1. ודאו שאתם מכירים היטב את ההגדרות והדרישות של המשרה – כך תוכלו להדגיש את הניסיון הרלוונטי לתפקיד.
 2. כדאי להרחיב במענה לשאלות ולא להסתפק בתשובות של "כן" ו"לא" אלא לנצל אותן על מנת להדגיש את הניסיון הרב שצברתם.
 3. אם יש בקורות החיים שלכם פערים בלתי מוסברים או מעבר תכוף בין עבודות – הכינו מראש הסבר טוב. צור מציעה להכיר היטב את קורות החיים שלכם ואת כל מה שנכתב שם, כדי שתהיה לכם תשובה לכל שאלה, כך שהמראיין לא יחשוב שחלקים מהם לא ממש מדויקים.
 4. נשאלתם על תפקידים קודמים? ספקו תשובה עניינית ומקצועית, גם אם נדמה לכם שהוא לא בקיא או צעיר משמעותית מגילכם. לכן, אומרת צור, לא כדאי להשתמש ביותר מדי מונחים טכנולוגיים מורכבים.
 5. היו זמינים בכל הקשור למועד הריאיון הפרונטלי – אל תדחו את הריאיון יותר מידי כי "אתם עסוקים". הראו למראיין שאתם מעוניינים בתפקיד, והראו גמישות כבר בשלב קביעת המועד.

 

בכירים: שמרו את הקשרים לאחר כך

"ההבדל הגדול בריאיון טלפוני למשרות בכירות, נובע מכך שלרוב יש מעט מועמדים מתאימים לכל משרה, ושיחת הטלפון תתבצע במקרים רבים באופן לא פורמלי, על ידי גורם בכיר יחסית בחברה, לעיתים אף הבעלים", אומרת נירה קירקיריוס, מנהלת פעילות בכירים באתוסיה. "לכן, מדובר במצב מעט מבלבל ובכירים מרגישים שמדובר בשיחת טלפון רגילה, אך בפועל, מדובר במסננת חשובה בדרך לתפקיד הנכסף".

 1. בכירים רבים מצפים שהריאיון הפרונטלי ייקבע מיד לאחר שיחת הטלפון, אומרת קירקיריוס. ואולם לדבריה, חשוב לא לאבד סבלנות, ולהבין כי לעיתים מדובר בתהליכים ארוכים יותר. "אם חלפו יומיים-שלושה מהשיחה הטלפונית וטרם קיבלתם זימון, זה הזמן להפעיל את חברת ההשמה שעימה אתם עובדים, כדי שתברר עבורכם מה קורה", היא אומרת.
 2. כאשר הריאיון מתבצע מול הבעלים של החברה או מנהל בכיר, למשל, מנכ"ל החברה, נסו להבליט את היתרונות שלכם בכל הקשור לעבודה מולו, או במילים אחרות – איך העבודה שלכם תשפר את תוצאות החברה.
 3. שאלות על שכר הן תמיד בעייתיות. כשמדובר בתפקידים בכירים, אומרת קירקיריוס, מומלץ לא לנקוב בסכום מדויק. לדבריה, "אפשר לתת טווח, או לומר למראיין שלפני שתחשוב על דרישת השכר, תרצה להבין יותר לעומק את התכולה והמהות של התפקיד".
 4. בשלב זה בחייכם, בוודאי כבר צברתם כמה קשרים מועילים. עם זאת, לא כדאי לירות בתותחים הכבדים מוקדם מדי – שמרו אותם לשלבים מתקדמים יותר בתהליך הגיוס.
 5. היו נכונים לפשרות – אם אתם מחפשים עבודה כבר זמן רב, חשוב מאוד להיות מוכנים לפשרות באשר לחברה או לתפקיד המוצע. יחד עם זאת, מאחר שמועמדים רבים נחשבים ל-Over Qualified, הכינו מראש תשובות לשאלות המראיין והדגישו את האתגרים שבמשרה המדוברת.

 

בוקסה: חמישה כללים לראיון טלפוני מוצלח

 1. זכרו שראיון טלפוני הוא ראיון עבודה לכל דבר – וגם בו אפשר להיכשל. שמרו על ענייניות ונחמדות והראו רצון טוב להמשיך בתהליך.
 2. הקפידו על מועד נוח לשיחה. אם תהיו עסוקים במשהו אחר או לחוצים, המראיין ישמע זאת – ואולי יחשוב שאתם לא ממש מעוניינים בעבודה.
 3. רשמו את הפרטים – אל תסמכו על הזיכרון. בזמן השיחה, כתבו באופן מסודר את שם איש הקשר שדיברתם איתו, ואם נקבע לכם ראיון פרונטלי – הקפידו לרשום את המועד והמיקום, וכן מספר טלפון להודעות או ביטולים.
 4. בררו מי יראיין אתכם כדי שתוכלו ללמוד עליו מגוגל או ממכרים משותפים. זה יעזור לכם לנווט את השיחה טוב יותר, או להבין מה הוא רוצה לשמוע מכם. כדאי גם לחפש עליו מידע ברשתות החברתיות. לפעמים גילוי תחביב משותף או מכרים משותפים יכול להקנות לכם יתרון בריאיון.
 5. שמרו על ריכוז. כמו שבראיון פרונטלי לא תעלו על דעתכם להוציא את הסמארטפון ולבדוק הודעות – כך גם בראיון טלפוני. לכן, סגרו את המסכים שסביבכם והתמקדו בשיחה עצמה.