דלתות הכניסה הנסתרות להייטק

שוקלים הסבה מקצועית? הכירו את דלתות הכניסה הנסתרות להייטק

כולם רוצים לעבוד בהייטק, בגלל היוקרה, המשכורת והביקוש הגבוה. אם פעם רק לבוגרי תואר אקדמי או יוצאי 8200 היה סיכוי להשתלב בתעשייה, כיום, קורסים רבים מאפשרים גישה גם מהדלת האחורית
20/08/2019

המשק נמצא בתעסוקה מלאה, אבל ברוב המקצועות, השכר אינו עולה בהתאם, אלא נמצא בקיפאון. יש לכך מספר סיבות, ובראש ובראשונה, העלייה בהיצע של אנשי מקצוע שונים, כמו כלכלנים ובוגרי מדעי החברה, לצד הירידה במספר התפקידים הזקוקים לאיוש.

התוצאה – עשרות ומאות אלפי ישראלים, ממקצועות רבים ומגוונים, עם תואר אקדמי וניסיון בשוק העבודה – מפיזיקאים ומתמטיקאים ועד בוגרי תעשייה וניהול – מבקשים לעבור הסבה מקצועית להייטק ולקבל שכר גבוה יותר, וזאת מבלי להשקיע שלוש או ארבע שנים שלמות מחייהם בלימודי תואר במדעי המחשב.

וכמו תמיד כשיש ביקוש, ישנן גם הפתרונות. כיום, קיימות לא מעט אפשרויות להסבה מקצועית בהייטק, בשלל ענפים ובמודלים שונים של תשלום – לימודי תעודה, קורסי הסבה אינטנסיביים עם התחייבות להשמת בוגרי הקורס, קורסים במחיר נמוך יחסית בתמורה לכך שהבוגרים יעבדו פרק זמן מסוים עבור החברה המארגנת, ועוד.

הנה כמה דוגמאות בולטות לקורסים והכשרות המאפשרים גם למי שלא למד מדעי המחשב באקדמיה להיכנס לתחום – ולקבל שכר מכובד.

מי מרוויח הכי הרבה בהייטק? התשובה כאן, בטבלאות השכר המעודכנות של אתוסיה >>

 

  • קורסים ל-QA ידני, הנמשכים כארבעה חודשים ומכשירים את התלמידים לעבוד כבודקי תוכנה במגוון חברות במשק, ללא צורך בניסיון קודם. השכר הצפוי לבוגרים לפי נתוני אתוסיה הוא כ-11-10 אלף שקל שצפוי לעלות ל-13 אלף שקל בחודש אחרי שנתיים ניסיון בתפקיד.

    • קורסים ב-UI/UX – אפיון ועיצוב חווית משתמש, מקצוע הנהנה מביקוש עולה. הקורס נמשך כחצי שנה, עם שכר של 12 אלף שקל בסיום, שיכול להגיע ל-20 אלף שקל לאחר 3 שנות ניסיון. קהל היעד המרכזי – בעלי ניסיון בעיצוב ו/או בניית אתרים, אך לא נדרש ידע טכני קודם.

  • קורס Real Time Embedded – המכשיר מפתחים למערכות זמן אמת משובצות מחשב. הקורסים יכולים להתאים גם לחסרי רקע בפיתוח, ונמשכים כשנה. במודל המקובל, כשהבוגרים מתחייבים לעבוד בממשך שנתיים לאחר הקורס במיקור חוץ, בשכר של 15-13 אלף שקל בחודש, אך לאחר מכן יוכלו לצאת לשוק החופשי ולהשתכר 20 אלף שקל בחודש. 

  • לימודי PPC – פרסום ממומן ברשת, אחד התחומים הצומחים ביותר בתקופה שבה הפרסום באינטרנט מתרחב מיום ליום. חלק מהקורסים לוקחים כמה שבועות ואחרים יכולים להמשך עד חצי שנה, ובסופם ניתן להשתלב כאנשי מרקום ולהתחיל ממשכורת של 9,000 ויותר לחודש.

  • קורס חינמי עבור נשים, ללימודי שפות פיתוח, Java ו-Web, מטעם עמותת She Codes ששמה לה למטרה להעלות את שיעור הנשים במקצועות ההייטק. הקורסים מתאימים גם לחסרות ניסיון ומתקיימים בעשרות סניפים ברחבי הארץ.

על הפערים בין נשים לגברים בהייטק תוכלו לקרוא כאן >>>

גמישות מצד החברות

"עולם ההייטק עובר שינויים, וכיום הוא פתוח יותר לקלוט עובדים מהדלת האחורית, ולא רק את אלה שעשו את המסלול הקלאסי, של שירות בממר"מ או ב-8200, או תואר במדעי המחשב", אומר אייל סולומון, מנכ"ל אתוסיה.

לדבריו, קיימות משרות רבות שמאפשרות מעבר אל עולם ההייטק, אם בעולמות הטכניים, העסקיים וגם בתחומי המטה.

"בצד הטכני, ישנם תפקידי אנליזה בתחומים שונים, שיכולים להתאים לאנשים אנליטיים עם ידע בסטטיסטיקה. התפקידים הללו מוגדרים בשמות שונים כמו data analyst, fraud analyst, business analyst.

"מנגד, גם אנשים ללא ניסיון יכולים להתקבל לתפקידי תמיכה טכנית. למשל, לתפקידים התומכים בתקלות טכניות פשוטות ברמת טלפון או צ'ט. כמו כן, קיימים תפקידים רבים בתחומי המכירות, ניהול פרויקטים, שיווק וכתיבת תוכן שאינם מצרכים ידע טכני קודם, אך דורשים אוריינטציה ויכולת למידה מהירה של תחומים חדשים, שליטה בשפות וכמובן כישרון לתחום".

דלת נסתרת נוספת לענף ההייטק היא דרך תפקידי המטה. "תפקידים מסורתיים כמו אדמיניסטרציה, תפעול, כספים, גיוס ומשאבי אנוש, מאפשרים דלת כניסה נוחה ומהירה לתעשייה", אומר סולומון. 

"כשהצורך באנשי מקצוע עולה, אבל מספר המועמדים רחוק מלהספיק – החברות מתגמשות ובוחנות גם מועמדים שבעבר כלל לא היו עוברים את המבחן הראשוני של קורות החיים", הוא מסכם.

לחצו כאן לסיכום החציון הראשון של 2019 לפי נתוני אתוסיה >>>