שבבים ונהנים, שבבים ומרוויחים: 19% עלייה בביקוש לעובדים בתעשיית הצ'יפים בישראל

השכר עולה, הביקוש גובר - אלו המגמות שמביאה איתה השנה האזרחית החדשה בתעשיית הסמיקונדטור
24/01/2019

שנת 2019 נפתחת בבשורה משמחת עבור תעשיית השבבים בישראל, שהפכה בשנה החולפת להיות מהתעשיות הצומחות ביותר בענף ההייטק הישראלי. הביקוש בתעשייה הוביל לכך שנפתחו במהלך 2018 קרוב ל-1600 משרות חדשות בתחום השבבים, מהן מעל לאלף משרות המיועדות למחקר ופיתוח. הביקוש לכוח אדם איכותי ומנוסה רק גובר, מה שמגביר את התחרות בין חברות ההזנק לחברות מבוססות בשוק וגורם להן להילחם על כל מהנדס מנוסה ולהציע מענקי חתימה שמנים במיוחד לעובדים האלו. נזכיר כי 2018 הסתיימה בכמה מהענפים בטונים יותר צורמים, מה שמבליט עוד את ההצלחה של תחום הסמיקונקטור.

מדובר בעלייה של 30 אחוז בביקוש לעומת 2017, אז נפתחו רק 1215 משרות חדשות בסקטור ובסה"כ נרשמה עלייה בביקוש לעובדים בתחום ב-19%, גידול שלא נראה השנה בסקטורים אחרים בענף הייטק והטכנולוגיה. העלייה בביקוש לעובדים נובעת גם בשל הקמת סטרטאפים חדשים בתחום ובעקבות עניין מחודש של קרנות הון סיכון בתעשיית השבבים.

גדלים בביקוש - המספרים

בסה"כ מועסקים כיום בישראל מספר שיא של 35,000 עובדים בתחום, העוסקים בפיתוח מוצרים למגוון מגזרי שוק כולל בתחום הרכב, IOT, בינה מלאכותית, תקשורת דור חמישי (5G), מציאות מדומה, ראיייה ממוחשבת, אחסון נתונים ועוד.

המעסיקה הגדולה ביותר בישראל בתחום הזה היא אינטל, אשר מעסיקה מעל ל-11,500 עובדים בתחום. אחריה מגיעה מלאנוקס עם 1300 עובדים ואפל עם 1150 עובדים. המעסיקות הבאות הן ווסטרן דיגיטל, מארוול, קוולקום, ברודקום, אמזון, סוני וחוואווי, בכל אחת עובדים כמה מאות מהנדסים בתחום.

המעסיקות הגדולות: אינטל בראשהתפלגות

ומה הם התפקידים הכי מבוקשים בתעשיית הסמיקונדקטור? מהנדסי VLSI, אשר הביקוש להם עלה ב-21% לעומת השנה הקודמת; מומחי אלגוריתמים ואנשי ורפיקציה, אליהם הביקוש עלה ב-18% וב-17% בהתאמה.

התפקידים המבוקשים בתעשייה

התפקידים הכי מבוקשים בתעשיית השבבים