פערי שכר לצד עלייה במספר הנשים בתפקידי פיתוח והנדסה: האם ענף ההייטק בדרך לשינוי מגדרי?

על פי נתוני אתוסיה, בעוד שהשכר הממוצע בהייטק עומד על כ-22 אלף שקלים, הרי שגברים זוכים לשכר ממוצע של יותר מ-24 אלף שקלים ואילו נשים יקבלו שכר ממוצע של כ-19 אלף שקלים בלבד
08/02/2017

כשבוחנים את נתוני השכר בענף ההייטק, ניתן לראות בבירור כי גם בתעשייה המביאה איתה חידוש וקידמה, לא נצפה שוויון בתגמול עובדים בני מינים שונים. כך למשל, על פי נתוני אתוסיה, בעוד שהשכר הממוצע בהייטק עומד על כ-22 אלף שקלים, הרי שגברים זוכים לשכר ממוצע של יותר מ-24 אלף שקלים ואילו נשים יקבלו שכר ממוצע של כ-19 אלף שקלים בלבד. הפערים גדולים גם בכל הקשור לשכר שעתי, כאשר בעוד גברים מקבלים שכר ממוצע של 81 שקלים לשעה, נשים זוכות לשכר ממוצע של 65 שקלים בלבד.

 

העתיד נראה ורוד יותר

בעשורים הראשונים של תעשיית ההייטק, נראו בה מעט מאוד נשים – וגם הבודדות שהצליחו להשתחל אליה, נותרו בדרך כלל בתפקידים זוטרים יחסית. עם הזמן, נפתח התחום יותר ויותר לאוכלוסיות חדשות – ובהן נשים צעירות. מספר הצעירות הבוחרות ללמוד מקצועות טכנולוגיים עדיין נמוך, אך עולה בהתמדה, ותוכניות מיוחדות, ממשלתיות ואחרות, מבקשות לעודד נערות להתמקד במקצועות ריאליים כבר בגיל התיכון.

המאמץ נושא פרי וככל שיש עלייה בדרישה נראה שהנושא המגדרי הופך ללא רלוונטי. לראייה, מנתונים שאספו באתוסיה עולה כי אם מקרב המתכנתים ילידי שנות ה-50, רק 13% הן נשים – הרי שכאשר מדובר בילידי שנות ה-90, מדובר כבר ב-37%. לשינוי תורמות גם היחידות הטכנולוגיות של צה"ל, שבשנים האחרונות קולטות יותר ויותר נערות לקורסים היוקרתיים ביותר שלהן.

לדברי אייל סולומון, מנכ"ל אתוסיה, נראה שגם אפשר לשמור על אופטימיות. "אם פתחנו את שנת 2016 כשהנשים מהוות רק 43% בתעשיית ההייטק, כשרובן  מועסקות במשרות  שאינן בתחומי ליבת ההייטק כמו אדמיניסטרציה, משאבי אנוש, כלכלה ותפעול, אנחנו מזהים עלייה של 2% במספר המועסקות בתפקידי הנדסה, מחקר ופיתוח העומד כיום על 19%. אומנם מדובר בעליה מזערית, אך בהתבוננות מעמיקה יותר לעבר האקדמיה, בהסתכלות על העלייה בשנים האחרונות במספר הסטודנטיות בתחומי המדעים וההנדסה אנחנו יכולים לשמור על אופטימיות ולחזות כי המגמה הזו תמשך בשנים הקרובות". 

הפתיחות עולה עם הדרישה

הפתיחות להעסקת נשים בהייטק מגיעה, כאמור, עם הדרישה. לכן, בתחום הפיתוח, שם יש מחסור אדיר במועסקים, יותר ויותר נשים מצליחות להשתלב וזאת בתנאים שווים לגברים בתפקידים מקבילים – כלומר, תנאי השכר דומים. "מצד שני, בתפקידים 'תומכי לחימה', כמו CFO, אנחנו עדיין רואים אפליה מגדרית", מציין סולומון. "השינוי יכול להגיע ממקום של רגולציה או תרבות. בן 29 שגדל על הגלובליזציה ועל זה שצבע עור, שפה או מגדר לא רלוונטי, לחלוטין יכול להביא שינוי גם לתחום זה. יחד עם זאת, דור ה-X מאוד מפלה (והיום הוא גם מופלה), ואולי מדור ה-Y שהרבה יותר פתוח, יגיע השינוי".

"אין ספק כי הדרך עוד ארוכה", מסכם סולומון, "אף שיותר ויותר נשים משתלבות בתפקידי הנדסה ופיתוח, הפערים בשכר עדיין גדולים. יחד עם זאת, להערכתי, העלייה במספר הנשים שישתלבו בענף, בשילוב עם העובדה שמדובר בדור חדש ומודע יותר, צפויים להביא לשינוי גם בנתונים אלו בהמשך הדרך".