טבלאות השכר של 2020: אלו המרוויחים הגדולים

שנת 2020 מסבירה פנים למפתחי הסייבר וה-AI והביקוש לאנשי המוצר רק גדל. מי עוד שיפר את השכר בשנה החולפת? עדכון מטבלאות השכר העדכניות של חברת אתוסיה
01/01/2020

 

כמו בכל סוף שנה, אנחנו מנצלים את ההזדמנות לבחון את מגמות השכר בענף ההייטק הישראלי ולבדוק מה היו השינויים העיקריים שהתרחשו. קביעת טבלאות השכר לשנת 2020 נעשתה לאחר איסוף מקיף של אלפי נתונים ביחידת המחקר של חברת אתוסיה לצד מידע המגיע מהמועמדים עצמם שדיווחו מהו השכר הנוכחי שלהם ומהן ההצעות שהם מקבלים במהלך תהליך הגיוס לעבודה. כל הנתונים הם מדגם מייצג לכל התפקידים וסוגי החברות לפי גודל, מיקום ותחום עיסוק.

ב-2020 בינה מלאכותית תהיה התחום החם ביותר

ב-2019 התחום המבוקש ביותר בקרב מעסיקים בהייטק הישראלי נשאר בעולמות התכנות והפיתוח, בדגש על תחום הסייבר, הבינה מלאכותית (AI) וכן תחום ML והביג דאטה, לצד התחזקות משמעותית בביקוש למנהלי מוצר ואנשי פרודקט. גם בשנה שחלפה ניכרה עליית שכר בשפות התכנות הפופולאריות דוגמת JAVA ו-Python. מתכנתים בשפות הללו שיפרו את שכרם הממוצע ב-10 אחוזים לעומת השנה שלפניה וכעת מתכנת מתחיל בשפות אלו מרוויח בממוצע 21 אש"ח, משכורת שצפויה לגדול תוך שלוש עד ארבע שנות ניסיון ל-27 אש"ח ומעלה.  

בעולם החומרה תחום השבבים נשאר התחום החם ביותר והביקוש למהנדסי ASIC ו-FPGA המשיך לעלות. מהנדסים אלו צפויים להרוויח תוך ארבע שנות ניסיון מעל ל-28 אש"ח, שיפור של 12% לעומת השנה החולפת.

בתחילת השנה שחלפה, הבטיח מנכ״ל חברת טסלה אלון מאסק כי בשנת 2020 נראה כבר מכונית אוטונומית לחלוטין. מספר חברות נמצאות כרגע במירוץ להביא לשוק מכונית אוטונומית לגמרי, בהן Waymo, ג׳נרל מוטורס וחברות קטנות יותר כמו נורו ואורורה. התחרות על הבכורה חשובה כי החברה שתצליח לעמוד באתגר ראשונה תרוויח כנראה מיליונים רבים לעומת המתחרות שיגיעו אחריה. פירוש הדבר גם שיש ביקוש רב למהנדסים בתחום. כך למשל, חברת בוש הגרמנית, שהיא יצרנית חלקי חילוף לכלי רכב הגדולה בעולם, הצהירה בתחילת 2019 כי תשקיע לא פחות מ-4 מיליארד יורו בפיתוח כלי רכב אוטונומי. לשם כך היא אמורה להגדיל פי ארבעה את מספר מומחי הבינה המלאכותית בחברה ועד 2021 להעסיק 4,000 מומחים בתחום. 

התחזיות לשנה הבאה, 2020, מדברות גם על צמיחה בתחומי ה-AI, כמו למשל שימוש בטכנולוגיות זיהוי פנים באופן נרחב יותר, למשל בשירותי הבריאות או במלונות וחברות תעופה. גם תחום המציאות המדומה והמרובדת צפוי לצמוח, בעיקר בשימוש של חברות מדיה שיעשו בו שימוש להגברת החוויה עבור לקוחותיהן. ההתפתחויות בכיוונים אלה צפויות להשפיע גם על שוק התעסוקה, להעלות את הביקוש למהנדסים ומתכנתים שבקיאים בתחומים אלה ובהתאמה להביא לעלייה במשכורות בנישות הללו.

בעולם הביוטק נצפתה עלייה בכמות הסטארט-אפים העוסקים במחקר ופיתוח של תרופות וטיפולים מתחום  הרפואה המותאמת אישית. יותר ויותר חברות גלובליות פותחות בישראל מרכזי פיתוח, עובדה שמעלה את הביקוש לחוקרים קליניים. חוקרים אלו מרוויחים בתחילת הקריירה 12 אש"ח וצפויים לטפס תוך כמה שנים ל-20 אש"ח.

בעולם העיצוב והמוצר השתפר מאוד שכרם של מעצבי ה-UI/UX ומעצבי פרודקט מנוסים עם שלוש שנות ניסיון חצו את ה-20 אש"ח והביקוש להם בקרב חברות הייטק מטפס בקצב.

עוד עדות לצמיחה של תחום הטק בשנים האחרונות היא הירידה בשיעור העוזבים מרצון את חברות הטכנולוגיה. שיעורם הגיע ב-2018 ל-13% וירד אף ל-11% בלבד ב-2019. זהו נתון מצוין שמצביע על שביעות רצון גבוהה של העובדים בתחום שבוחרים להישאר בו.

ומי שיאני השכר?

שיאני השכר המתחילים מגיעים גם השנה מעולמות פיתוח התכנות והחומרה. הנה דוגמה לכמה מהם: אנשי   חומרה המתמחים ב- ASIC VLSI  ואנשי verification  ירוויחו בין 18-23 אש"ח כבר בשנתם הראשונה לתפקיד. אחריהם בשיאי השכר נמצאים מהנדסי אלגוריתמים, מהנדסי מערכת ו- data scientist אשר ירוויחו בין 18-22 אש"ח. בתחום התכנות ההתחלה טיפה יותר "נמוכה": מפתחי fullstack ירוויחו בין 17-20 אש"ח, אך תוך ארבע שנות ניסיון הם צפויים להתקרב למשכורת חודשית של 32 אש"ח.

בתחום הניהולי השיאנים מגיעים בעיקר מעולמות אלו: מנהל צוות של מעצבי שבבים ירוויח בשנתו הראשונה בתפקיד קרוב ל-40 אלף שקל. מנהל צוות של אנשי פיתוח תוכנה ומנהל צוות של אבטחת סייבר יתחילו את תפקידם הניהולי עם שכר ממוצע של 35 אלף שקל.

כל הטבלאות נמצאות כאן https://www.ethosia.co.il/salary_report