סטארט-אפ ויזמות

עולם ההייטק בכלל וסטארט-אפ בפרט מבוסס על עקרונות היזמות עסקית וטכנולוגית. איך יוצאים לדרך עסקית חדשה? כיצד בונים תוכנית עסקית? מיהו הצוות המנצח להקמת סטארט אפ? מאיפה מגייסים את ההון? כל אלו ועוד במדור סטארט-אפ ויזמות.

הגיע הזמן להחזיר את השפיות לסטארט-אפ ניישן

אנחנו הישראלים אוהבים להתגאות בהיותנו סטארט-אפ ניישן. למעשה, אנחנו מזכירים את המונח הזה כל כך הרבה, עד שהוא נהפך כמעט לשם נרדף לתעשיית ההייטק הישראלית כולה (מגזר שמהווה 3.5% מהמועסקים בישראל).

אילו תהליכי גיוס סטארט אפ צריך לנקוט?

רוב הסטרטאפים לא מבצעים תהליך תכנון מסודר, הם לרוב רצים לגייס, וזה החטא הקדמון. סטרטאפים נוטים לעבוד במוד fast and dirty, הם רצים לגייס לפני שהגדירו לעצמם מהו ה- DNA  שלהם.

לא אבא עשיר, לא משקיע נדיב, אלא ההמון

בחייה של חברת הזנק (סטארט-אפ) ישנם כמה שלבים. אחד הארוכים שבהם הוא גם אחד הראשונים וההתחלתיים ביותר - שלב גיוס הכספים. בשלב זה, הוגי הרעיון צריכים לחפש בעל הון שיסכים לשמוע את משנתם ובעקבות זאת, להשקיע בפרויקט סכומי כסף נדיבים.

איזה חברות הייטק מעניקות את חבילת האופציות הטובה ביותר לעובדיהן?

עבודה בחברת סטרט-אפ אמנם נחשבת מבוקשת בשל האפשרות לאקזיט, אבל טומנת בחובה גם סיכונים לסגירת העסק בזמן קצר.

איך ניגשים לכתיבת תכנית עסקית?

"אף אחד לא ישלם אפילו 10 סנט כדי לראות סרט על גמדים". במילים האלה השיבה ליליאן דיסני לבעלה וולט דיסני כששמעה על הרעיון החדש שלו: סרט אנימציה ראשון אי פעם באורך מלא, המבוסס על האגדה של שלגיה ושבעת הגמדים. השנה היתה 1934.

נחל הלקוחות הולך ומתייבש?

 חבר ילדות שלי, המשמש בעשרים השנים האחרונות כמנהל שיווק ומכירות בחברות שונות מהמובילות והמצטיינות בתחומן, משתף אותי בכאביו: "כל יום אני יוצא מחדש למלחמה," "אתה צריך אש בעיניים כדי להמשיך לשרוד בשוק הזה".

הפתק, המתכון והכיס הנכון

נתחיל מהסוף: החלקים החשובים ביותר בתכנית העסקית הכתובה שלכם הם הפתיחה והסיכום.

עברתי להייטק בשביל הכסף...

"עברתי להייטק בשביל הכסף", אומר גיל (35), מהנדס בתחילת דרכו בתחום ההייטק. "אחרי הרבה שנים בתחום אחר פניתי ללימודי תכנות. עוד במהלך הלימודים בקורס הציעו לי שכר גבוה יותר, על אף היותי מתכנת מתחיל. לא הייתה בכלל שאלה – המשכורת הגבוהה קובעת".

תחקיר והפקת לקחים בארגון הלומד

תחקיר והפקת לקחים הם תהליכים בעלי חשיבות עליונה במערכת הלמידה הארגונית.